Staňte sa manažérmi dobrých vzťahov /1.časť/

Autor: Rastislav Ilčík | 10.3.2013 o 16:03 | (upravené 10.3.2013 o 16:17) Karma článku: 5,85 | Prečítané:  373x

Budovanie vzťahov, či už pracovných, alebo osobných je každodennou záležitosťou. Neexistuje človek, ktorý by nemal nejaký vzťah. Jedine pustovník žijúci na púšti, by mohol byť otázny. No odpoveď je jednoznačná. Aj to je človek, ktorý má vzťah. Ak nie s ľuďmi, tak s okolitým prostredím. Takýto človek však tento článok čítať nebude.

Medziľudské vzťahy sú základnou potrebou človeka. Denno - denne sa stretávame s ľuďmi, komunikujeme s nimi a teda jednoznačne budujeme vzťahy. No aký bude nezáleží na nich, ale na vás.

Dobrý vzťah - devíza na nezaplatenie

Dobrý vzťah - smer úspech

Zlé vzťahy sú nočnou morou každého človeka.

Zlé vzťahy zabíjajú úspech aj ľudí.

Budovanie vzťahov, či už pracovných, alebo osobných je každodennou záležitosťou. Neexistuje človek, ktorý by nemal nejaký vzťah. Jedine pustovník žijúci na púšti, by mohol byť otázny. No odpoveď je jednoznačná. Aj to je človek, ktorý má vzťah. Ak nie s ľuďmi, tak s okolitým prostredím. Takýto človek však tento článok čítať nebude.

Že je budovanie vzťahov každodenná záležitosť ? Skúste sa na to pozrieť takto. Naučili sme sa hovoriť, aby sme komunikovali. Naučili sme sa písať, aby sme komunikovali. Naučili sme sa kresliť, telefonovať, spievať, hrať, používať internet, tancovať, variť, obchodovať a nespočetné množstvo činností, pomocou ktorých komunikujeme.

Komunikácia je výmena informácii a informácia je základným prvkom v budovaní akéhokoľvek vzťahu. Či bude dobrý, alebo zlý, záleží na informáciách, ktoré príjmame a vydávame. Samozrejme záleží na forme a situácii. Keďže som viac ako štyri roky učiteľom, mal som jedinečnú možnosť to odskúšať v praxi.

Dosahovanie naozaj veľkých cieľov je určite rýchlejšie a efektívnejšie za pomoci aj iných ľudí. No na to sú podstatné dobré vzťahy. Ľudia, s ktorými udržiavate výborné vzťahy, Vám určite veľmi radi pomôžu.

Aký máte pocit z človeka, ktorý si presadzuje len svoj názor, nedáva pozornosť vaším slovám, zvyšuje silu hlasu a posudzuje vás ?

Aký máte pocit z človeka ktorému nedôverujete ?

Každý sme však jedinečná osobnosť a máme svoju povahu. Povaha človeka môže byť do značnej miery ovplyvnená okolím v ktorom žije a pracuje.

Chceli by ste mať dobré vzťahy ?

Chceli by ste ich ľahko budovať ?

Ak vás baví mať nepriateľov, tak ignorujte varovania a zaručujem vám, že budete mať za veľmi krátku dobu obrovské množstvo ľudí, ktorí vás nebudú mať radi.

 

Čoho sa vyvarovať

1.     Vyhnite sa očakávaniam

-         Neočakávajte, že Vás všetci budú uznávať. Veď ani vy neuznávate všetkých.

-         Neočakávajte, že iný budú konať podľa vašich predstáv. Vyhnete sa sklamaniu.

-         Neočakávajte pochvalu. Ak začnete pochvaly rozdávať, tak k Vám prídu bez očakávania.

-         Neočakávajte problém. Akonáhle očakávate problém, garantujem Vám, že sa ho dočkáte.

 

2.     Zvyšovanie sily hlasu

-         Ak po vás niekto kričí, určite sa necítite najlepšie. Iní sa v takejto situácii cítia tak ako vy. Krikom nič nevyriešite.

-         Zvyšovanie sily hlasu vytvára stresové prostredie. Samozrejme neplatí v prípade, že prednášate. Tam je sila hlasu v poriadku.

-         Zvyšovanie sily hlasu Vám možno na chvíľu dodá pocit moci, no v druhej osobe vyvolá odpor.

-         Silou hlasu sa v bežnej komunikácii snažia ľudia získať rešpekt, ale vytvorí to pravý opak.

-         Kontrolujte svoje emócie.

 

3.     Posudzovanie a neoprávnená kritika

-         Neposudzujte nikdy, nikde a nikoho. Vytvára to obraz o vás samotných.

-         Nekritizujte ! Častokrát sa stáva, že nepoznáme skutočnosť. Kto kritizuje, bude kritizovaný. Ak chcete práve to, tak to robte.

-         Kritizovať prácu či počínanie iných ľudí, vo väčšine prípadov ubližuje.

-         Vaša kritika ovplyvňuje nie len kritizovaného, ale aj Vás. Môžete si byť istí, že sa Vám to vráti.

 

4.     Samovznietenie

-         Nenechajte sa vyprovokovať. Môže to byť spúšťač, na samovznietenie, ktoré nie ste schopný kontrolovať. Potom už dokážete úplne jednoducho provokovať sám seba.

-         Neprovokujte ! Možno majú niektorí z toho radosť, no nikdy neviete až kam to môže zájsť. Potom už je neskoro hasiť oheň na streche.

-         Vyhýbajte sa prostrediu a ľuďom, u ktorých predpokladáte na základe pocitu, že môžu vyprovokovať samovznietenie.

-         Nepozerajte televízne noviny a načítajte dennú tlač minimálne po dobu jedného mesiaca. Pozeranie televíznych novína čítanie dennej tlače vytvára dobré podmienky na vznik samovznietenia v komunikácii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?