Môžete mať výhovorky, alebo úspech

Autor: Rastislav Ilčík | 23.2.2013 o 15:18 | (upravené 23.2.2013 o 16:02) Karma článku: 5,45 | Prečítané:  326x

Najlepšia motivácia ako dosiahnuť, aby osol ťahal voz, alebo človek niečo urobil, je motivácia z nášho vnútra. Aby osol ťahal voz, pretože ho chce ťahať a aby človek urobil niečo, pretože to chce urobiť, je takzvaná samorealizácia. Tak to funguje u ľudí, ktorí majú napríklad dostatok peňazí. Nepotrebujú ich na prežitie, nepotrebujú ďalšie peniaze, ale je to ich samorealizácia. Ale aby to dokázali, potrebujú mať vnútornú motiváciu, aby sa realizovali. Motivácia nie je nič iné, len výsledok, ktorý chcete.

„Žiadny človek nie je lenivý, je len málo motivovaný“

Ten výsledok však nie je zadarmo. Na jednej miske váh je to, čo chceme a na druhej to, čo máme dať. To je cena, ktorú musíme za ten úspešný výsledok zaplatiť. Každá vec, má svoju cenu. A úspech má tú najvyššiu cenu. Preto je tak zriedka vidieť. Ale cena je pre každého iná. Teraz ide o to, aby ste sa chceli pozrieť na tú váhu, čo môžete získať a za akú cenu.

To, čo nás úspech (nech je v hocičom) bude stáť, to vidíme hneď. Investovaný čas, o ktorom tvrdíme, že ho nemáme. Samoštúdium, ktoré tiež stojí nejaké to euro, opustenie si vecí, ktoré sú pre nás pohodlné, vzdať sa televízie a novín či bulváru, ale na začiatku často nevidíme to, čo môžeme získať. To čožeme získať príde neskôr, no investovať treba už teraz.

Mnohí ste sa z výrazným úspechom ešte nestretli. Je to tak, ako keby ste Eskimákovi ukázali palmy. On ich nikdy nevidel. Pre neho piesok, teplá voda a dievča v bikinách je abstraktný pojem. On by napríklad chcel mať dvojité iglu. Ale keď mu ukážete to krásne dievča v bikinách, tak mu čosi preskočí v hlave a zistí, že je aj niečo viac, ako len dvojité iglu.

Keď to neuvidí, nikdy nepresvedčite Eskimáka, aby šiel na Hawaii. Každý z nás má nejakú motiváciu, pretože vždy chceme robiť niečo viac, než niečo iné. Nech by som sa snažil akokoľvek, nemôžem zmeniť vašu vnútornú motiváciu. Samozrejme, že motivovať a povzbudzovať vás môžem, ale zmeniť vašu motiváciu nie. Každý máme svoju. A vy tú svoju musíte nájsť sami. Existuje na to niekoľko výborných techník.

Môžeme síce alkoholikovi povedať, že to, že denne pije, je veľmi zlé, ale neovplyvní ho to. Pre neho je alkohol fajn, on to robí rád. Ale napríklad situácia, ak niekto z jeho blízkych umrie na alkohol, môže jeho náhľad zmeniť. Teraz možno uvidí, že tá cena ktorú platí, že vďaka alkoholu je mu dobre, je príliš vysoká. Ale on sám musí k tomu rozhodnutiu dôjsť.

Pretože keď mu to niekto bude hovoriť, napríklad aj každý deň, jediné čo sa stane bude to, že bude chcieť od toho človeka odísť, alebo sa mu bude vyhýbať. Nie je mojou úlohou do vás tlačiť kaleráby. Vy sami musíte prísť na to, čo je pre vás dobré. To čo vám chcem sprostredkovať, je určite dobré aj pre vás, ale keď neviete čo chcete mať, čím chcete byť a nie ste o tom presvedčený, tak to neurobíte. Až potom, keď si uvedomíte, čo môžete získať, tak na tom začnete pracovať. Zmena zvykov, ktoré ste mali dodnes je možná jedine v prípade, ak si uvedomíte, že zmeny budú pracovať vo váš prospech a nie proti vám.

„Ak budete robiť, to čo ste robili, budete dostávať to, čo ste dostávali“

Jediná prekážka medzi vami a vaším úspechom (pripomínam, že v čomkoľvek) sedí vo vašom kresle. Najprv sa VY sami musíte premôcť k tomu, aby ste začali robiť to, čo ste dodnes nerobili.

Príklad:

Na zemi na ulici leží 500 eur, ale je blato a vy sa ponáhľate. Museli by ste sa zohnúť, trochu sa zašpiniť. Ale leží tam 500 eur. Stojí to za to! A samozrejme, že ich zdvihnete. A čo urobíte, ak tam leží 50 centov ? Neoplatí sa to ! Často vidíme zmysel zmeny, ako 50 centov. Ale to je 1 000 eur a určite aj viac ! Je to preto, že tam nie je dostatočná predstavivosť. Ale čo nám tá zmena môže dať na začiatku ?

Pár ľudí sa vám bude smiať, vlastná rodina určite, budete musieť robiť iné veci, inak rozprávať. A potom sa sami seba opýtate: Prečo to vlastne robím ? Veď to nemá zmysel ! To je tých 10 centov ! A môže tam ležať 1 000 eur, ale VY ich nevidíte, pretože je tam blato. Ale v tom nie sú najpodstatnejšie peniaze. Je to tá radosť, pohoda, pocit slobody a šťastia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?