Paradigma

Autor: Rastislav Ilčík | 18.2.2013 o 19:45 | Karma článku: 6,05 | Prečítané:  573x

Mnohí myslia v paradigmách. Paradigma je spôsob myslenia, definovaný vašimi skúsenosťami a neschopnosti ísť mimo túto oblasť. Dám vám pár príkladov:

Keby som písal pred sto rokmi, že vás chcem naučiť lietať, tak by ste si zaklepali na čelo, prestali by ste čítať a povedali si: „Veď je to absolutne jasné, že nikto nevie lietať !“. Ale dnes môže lietať ktokoľvek a nikto z toho nie je prekvapený. Pretože to nové paradigma je, že ľudia lietajú každý deň.

Paradigmy sa menia. Všetko je to o tom, ako myslíme. Čo pre vás zmena myslenia prináša ? Možno to, čo budete čítať, bude pre vás neobvyklé, no je potrebné si udržať otvorenú myseľ. A možno sa na to pozrieť ešte párkrát neskôr, predtým než uvidíte všetky aspekty. Dám vám ďalší príklad paradigmy:

Každý určite pozná hodinky. Kto bol pred tridsiatimi rokmi číslo jedna vo výrobe hodiniek ? Švajčiarsko, že ? Mali monopol nad 65 % všetkého predaja na svete. Kto je číslo jedna vo výrobe hodiniek dnes ? Japonsko ! Každý to vie, nie ? Ako sa to stalo ? Je to veľmi zaujímavý príbeh. Jeden človek vo švajčiarsku dostal myšlienku Quartzových hodiniek. Býval v meste, ktoré bolo hlavným mestom výroby hodiniek. A on sa pre túto myšlienku zapálil. Šiel ku všetkým známym, ktorí boli výrobcami hodiniek, ukázal im tú myšlienku a vraví im: „Poďme páni na to ! Zarobíme milión dolárov !“ A oni na to vraveli: “Nie ! To predsa nikdy nemôže fungovať. Iba mechanické hodinky môžu fungovať“. Tak potom šiel za Japoncami a zbytok je história.

 

Walt Disney

Určite ho poznáte. W. Disney šiel asi do tristo rôznych bánk, aby dostal pôžičku a získal tak peniaze pre svoj nápad. Šiel za vedúcimi, manažérmi bánk a pred nimi maľuje nejakú srandovne vyzerajúcu myš a vraví: „Páni. V tejto srandovnej malej myši, sú milióny dolárov“. Každý sa mu vysmial. Dnes toho všetci ľutujú. Tristoprvá banka mu požičala peniaze a dnes sú deti majiteľa banky veľmi bohaté.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?